Instalacje c.o.

Rozwiązania na każdą kieszeń

     Wśród materiałów przeznaczonych do wykonywania instalacji centralnego ogrzewania wyróżniamy:

  • stal
  • miedź
  • PP
  • PEX, PE-RT i odmiany
 

     Ze względu na sposób montażu wyróżniamy połączenia:

  • gwintowane
  • lutowane
  • spawane
  • zgrzewane
  • zaprasowywane
  • skręcane
 
Co wybrać ? Odpowiedź jest banalnie prosta. Wybierz to na co Cię stać. Poniżej znajdziecie opisy poszczególnych rozwiązań.

Stal

     Tradycyjna stal czarna w nowych małych instalacjach c.o. jest bardzo rzadko spotykana, łączona przez spawanie lub gwintowanie. Stosuje się ją w przemyśle do celów grzewczych i technologicznych. W ostatnim czasie firma Viega aby wyeliminować spawanie wprowadziła system zaprasowywany Megapress.

Wielu producentów w swojej ofercie posiada system stali niskowęglowej zaprasowywanej. Wersja ocynkowana zewnętrznie przeznaczona jest do ogrzewania centralnego pracującego w układzie zamkniętym. Ze względu na schludny wygląd oraz niewielkie średnice zewnętrzne, stal zaprasowywaną stosuje się głównie w budynkach remontowanych gdzie konieczne jest prowadzenie rur po wierzchu ścian oraz w pomieszczeniach kotłowni.

W porównaniu np. do systemu miedzianego lutowanego, rury ze stali niskowęglowej są  dużo tańsze (około 2,5x), a złączki zdecydowanie droższe. Aby zdecydować, który z tych systemów będzie dla nas bardziej opłacalny musimy orientacyjnie wyliczyć ilość kształtek i rur. W sytuacji gdzie udział procentowy kształtek będzie mniejszy lepiej jest zdecydować się na stal niskowęglową, a w odwrotnym przypadku na miedź lutowaną. Pamiętajmy, że w systemie zaprasowywanym robocizna jest niższa niż w miedzianym lutowanym.

 Miedź

     Miedź jest określana jako materiał wiekowy i naturalny. Zachowuje swoje właściwości przez bardzo długi czas, nie koroduje. Rury miedziane można łączyć za pomocą metod takich jak lutowanie (lutem twardym i miękkim), zaprasowywanie i za pomocą złączek skręcanych. Można je stosować zarówno w układach zamkniętych jak i otwartych. Miedziana instalacja jest najdroższym z systemów ale i najżywotniejszym. Dodatkowo warto także wspomnieć, że posiada ona właściwości bakteriobójcze co  ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie w instalacjach c.w.u.

PP (polipropylen)

   Instalacje c.o. z polipropylenu wykonuje się tylko poprzez zgrzewanie. Poza jednolitą rurą PP wyróżnia się także rury z wkładką aluminiową oraz włókna szklanego i te dwie właśnie są przeznaczone do instalacji centralnego ogrzewania. System ten charakteryzuje się niską ceną  i stosunkowo niewielkim kosztem urządzeń potrzebnych do montażu. Z negatywnych cech niewątpliwie trzeba wspomnieć o trwałości. Producenci tych systemów dają na nie gwarancję około 10 lat. Wykonywanie zgrzewania można wykonywać w określonych temperaturach i jeżeli chcemy wykonywać takie czynności na mrozie to istnieje bardzo duża szansa na przecieki.
Z doświadczenia widać, że Klienci wybierają ten system w przypadku gdy kierują się niską ceną albo sami chcą na własną rękę wykonać instalację c.o. we własnym domu.

PEX PE-RT (system wielowarstwowy)

     Rury w systemie wielowarstwowym składają z z warstw tworzywowych wewnętrznych i zewnętrznych oraz przeważnie wkładki aluminiowej umieszczonej pomiędzy nimi. Metal ma za zadanie usztywnienie rury oraz niedopuszczenie do dyfuzji tlenu. W budownictwie stosuje się je do centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Łączenie rur odbywa się za pomocą kształtek zaprasowywanych bądź skręcanych. Elastyczność rur ogranicza ilość potrzebnych kolan i łuków oraz umożliwia wykonanie ogrzewania podłogowego. Z przewodów wykonuje się tzw. „pętle” i łączy z rozdzielaczem podłogowym. Czynnik grzewczy oddaje ciepło przez ściankę rury i posadzkę do pomieszczenia.
Producenci systemów wielowarstwowych udzielają gwarancji na swoje produkty nawet do 50-ciu lat, oczywiście przy poprawnym i zgodnym z przepisami montażu oraz  zastosowaniu złączek dedykowanych.
W systemie wielowarstwowym wykonamy ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe rozdzielaczowe, instalację c.w.u, i wiele innych. Uniwersalność w zastosowaniu jest tu chyba największym plusem