Instalacje gazowe

Wstęp

     Totalna gazyfikacja zachodniej części Europy sprawiła, że również w Polsce zauważono korzyści ekonomiczno-ekologiczne stosowania tego paliwa. Pomimo tego, że w wielu regionach naszego kraju króluje węgiel to sieć dystrybucyjna gazu powiększa się z roku na rok. Wśród różnych jego rodzajów najpopularniejszymi odmianami są:

  • gaz ziemny GZ 50
  • propan butan (gaz płynny)

Czym popłynie gaz na zewnątrz ?

     Aby wykonać zewnętrzną instalację gazową należy mieć świadomość, że gaz nie może być transportowany przewodami z dowolnego materiału  o dowolnych parametrach. Zgodnie z normami i przepisami prawa muszą one spełniać odpowiednie wymagania oraz posiadać certyfikacje do użytku w określonych warunkach.

Dla przykładu niech posłuży nam rura tworzywowa PE 100 SDR 11. Przetłaczanie czynnika gazowego rurami tego typu możliwe jest wyłącznie w gruncie, ponieważ dobrze przenoszą naprężenia i są odporne na korozję. Nie można z kolei stosować ich powyżej poziomu gruntu, gdyż na skutek promieniowania UV mogą tracić swoje właściwości oraz w porównaniu do przewodów stalowych zdecydowanie łatwiej uszkodzić je mechanicznie. Reasumując na zewnątrz budynku gaz popłynie instalacją wykonaną z:

  • rur polietylenowych PE SDR11 (poniżej poziomu terenu),
  • rur stalowych czarnych bez szwu (powyżej poziomu terenu).

 A wewnątrz ?

     Instalację gazową wewnętrzną można wykonać ze stali lub miedzi. W tym zakresie stal powinno łączyć się za pomocą spawania. Istnieją charakterystyczne sytuacje gdzie gazownia zezwoli na gwintowanie np. przy gazomierzu, kuchence lub innym odbiorniku. Łączenie instalacji miedzianej można wykonać wykorzystując technikę lutowania lutem twardym lub w systemie uszczelkowym zaciskowym.
Można by w tym miejscu rozwodzić się nad plusami i minusami poszczególnych rozwiązań ale według aktualnym trendów w mieszkalnictwie wielo i jednorodzinnym wykonanie instalacji gazowej wewnętrznej w systemie miedzi zaciskowej opłaca się najbardziej zarówno dla inwestora jak i wykonawcy. Instalacja wygląda ładnie, wykonanie jest dużo mniej problematyczne, a Klient zamiast totalnej rozpierduchy ma tylko niewielki bałagan i czyste ściany.

W

     E

mn

P

     W

G

     K